home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Bielsko-Biała i powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bielsko-Biała (Biała),
cmentarz, ul. Cmentarna

Rok powstania: XIX w.

Postument: Podstawa jednoczęściowa, niska. Na niej płyta zwężająca się esowatym profilem w stronę cokołu. Cokół szeroki, z wyciętymi krawędziami. Na frontowej ścianie cokołu współczesna płyta z cytatem z Ewangelii św. Jana. Na tylnej ścianie widoczne wyryte litery I (albo J) R – zapewne inicjały fundatora. Gzyms cokołu wysoki z szerokimi wygięciami, na kształt rozwartej podkowy.

Figury: Na stopniach ustawionych na gzymsie cokołu, po obu stronach krzyża, dwie figury. Z prawej strony krzyża Matka Boża z rękami złożonymi na brzuchu, z lekko pochyloną głową. U lewego boku krzyża święty Jan Ewangelista z rękami złożonymi na podołku, spogląda w górę, na krzyż.

Krzyż: Krzyż dość masywny, na takiejż stopce. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Na krzyżu chyba wtórna figura Ukrzyżowanego. Jezus z otwartymi dłońmi, patrzy w niebo. Brak kartusza INRI (pozostał otwór po mocowaniu kartusza).

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku cmentarnej alejki, ogrodzony wysokim, metalowym siatkowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Zły.

Boża Męka - Bielsko-Biała, ul. Cmentarna

Boża Męka - Bielsko-Biała, ul. Cmentarna Boża Męka - Bielsko-Biała, ul. Cmentarna Boża Męka - Bielsko-Biała, ul. Cmentarna
Boża Męka - Bielsko-Biała, ul. Cmentarna Boża Męka - Bielsko-Biała, ul. Cmentarna