home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Bielsko-Biała i powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bielsko-Biała (Hałcnów),
ul. Janowicka

Rok powstania: pocz. XIX w. (?)

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część w formie szerokiej stopki, na której położono płytę o esowatym profilu. Górna część podstawy niemal niewidoczna – stanowi dolną, nieco szerszą część szerokiego cokołu. Na jej froncie widoczne resztki geometrycznego wzoru kiedyś ją zdobiącego. Cokół z trzech stron (poza tylną) był zdobiony ramką o geometrycznym wzorze – pozostały fragmenty. Na froncie zachował się fragment inskrypcji: Fundator Walenty Wowerek i Maryana Żona jego. Proszą o pacierz [Zdrow] aś M. za [zmar]łych. Gzyms cokołu masywny i wysoki, z głębokimi wygięciami. W polach wygięć z trzech stron putta, a z tyłu ośmiolistna rozetka. Od frontu na gzymsie uszkodzona czaszka Adama.

Figury: Dwie figury ustawiono na słupkach wspartych na gzymsie cokołu. Słupki z trzech stron zaopatrzone w ozdoby w formie frędzli. Przy prawym boku krzyża Matka Boża, wyprostowana, z dłońmi złożonymi do modlitwy. Z lewej święty Jan Ewangelista z księgą w dłoniach złożonych na piersi, spogląda w górę.

Krzyż: Krzyż na lekko zwężającej się ku górze stopce. Sam krzyż również nieco szerszy na dole, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa płaskorzeźbiona, z dłońmi w klasycznym ułożeniu. Kartusz INRI w postaci zwoju rozwiniętego w poziomie, ale litery ułożone w dwóch wierszach. Nad kartuszem gołąbek.

Otoczenie: Krzyż stoi na wysepce przystanku autobusowego. Otoczony jest ozdobnym metalowym ogrodzeniem. Przed nim posadzono kwiaty.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Bielsko-Biała, Janowicka

Boża Męka - Bielsko-Biała, Janowicka Boża Męka - Bielsko-Biała, Janowicka Boża Męka - Bielsko-Biała, Janowicka
Boża Męka - Bielsko-Biała, Janowicka Boża Męka - Bielsko-Biała, Janowicka