home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Bielsko-Biała i powiat bielski
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bielsko-Biała (Leszczyny),
ul. Straconki

Rok powstania:

Postument: Podstawa jednoelementowa, wysoka, na rzucie kwadratu, na stopce o skośnie ściętej górnej krawędzi. Front podstawy zdobiony fryzem w formie ramki o fantazyjnie wygiętych krawędziach uzupełnionych kwiatowymi motywami. Gzyms podstawy daszkowy z krawędziami zdobionymi parami rolek. Górna rolka każdej pary stanowi stopkę pod figurę. We frontowej części gzymsu podstawy zamontowany metalowy pręt - prawdopodobnie pozostałości uchwytu latarni. Wysoki cokół zdobiony w narożnikach wysmukłymi kolumienkami. W górnej części cokołu, na trzech ścianach płaskorzeźbione narzędzia Męki Pańskiej, ponad którymi korona. Gzyms cokołu z wygięciami, wielokrotnie profilowany. W polach wygięć gzymsu putta z rozłożystymi skrzydłami.

Figury: Na gzymsie podstawy, w dolnej części cokołu, trzy figury. Wszystkie wyprostowane, odwrócone plecami do cokołu. Na froncie Matka Boża z dłońmi złożonymi w modlitwie. Na lewym boku św. Jan Ewangelista z księgą. Na prawym boku nierozpoznany święty męczennik z lilią.

Krzyż: Krzyż z ostrosłupową stopką. Krzyż prosty. Figura Chrystusa masywna, z zaciśniętymi dłońmi.

Otoczenie: Krzyż ustawiono na skwerze, wśród gęstej roślinności. Podniesiony na kilku płytach, ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki

Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki
Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki
Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki Boża Męka - Bielsko-Biała, Straconki