home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Bielsko-Biała i powiat bielski
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka NMP
Bielsko-Biała (Hałcnów), ul. Janowicka

Rok powstania: XIX w. (?)

Architektura: Kapliczka na rzucie prostokąta, z dwuspadowym dachem krytym blachą. Frontowa i boczne ściany zdobione szerokimi lizenami (od frontu w formie kolumn). Na każdej ścianie znajdują się po dwie lizeny sięgające do gzymsu biegnącego ok. pół metra poniżej okapu. Od frontu gzyms jest schodkowy, po bokach jednowarstwowy. Na poziomie okapu biegnie następny, prosty gzyms. Frontowa ściana, pomiędzy dwoma gzymsami jest podzielona na kasetony. W mniejszym, środkowym polu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i aniołkami. W szczycie trzy wnęki na figury. W środkowej, wyższej od pozostałych, wnęce figura NSPJ. W pozostałych wnękach obecnie stoją figurki Matki Bożej (Różańcowej i Niepokalanej). W bocznych ścianach kapliczki okienka zwieńczone łukowo. Tak samo zwieńczone jest wejście, zamknięte drewnianymi drzwiami i ozdobną kratą. Na prawo od wejścia kamienna kropielnica. Na kalenicy, ponad szczytem ażurowy krzyż zdobiony promieniami.

Wnętrze: Sklepienie kolebkowe. Wnętrze jest podzielone na dwie części. Pomiędzy nimi przejście o łukowym zwieńczeniu. W obu częściach kapliczki liczne łukowe wnęki, niektóre sięgające podłogi. W tylnej ścianie wnęka z dużą figurą Matki Bożej w koronie i z jabłkiem. Przed wnęką stolik pełniący rolę ołtarza ze współczesnymi figurkami.

Otoczenie: Kapliczka stoi na terenie prywatnej posesji, z wejściem od strony ulicy. Dojście do kapliczki od strony chodnika wyłożone płytkami.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka - Bielsko-Biała, Janowicka

Kapliczka - Bielsko-Biała, Janowicka Kapliczka - Bielsko-Biała, Janowica Kapliczka - Bielsko-Biała, Janowica
Kapliczka - Bielsko-Biała, Janowicka