home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Bielsko-Biała i powiat bielski
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Bielsko-Biała (Komorowice Krakowskie), ul. Bestwińska

Rok powstania: 1910

Figura: Jan wyprostowany, patrzy przed siebie, obiema rękami podtrzymując zdewastowany krucyfiks. Ubrany w sutannę, komżę, krótką pelerynę, spod której wychodzi stuła. Na głowie biret. Nad figurą ustawiono blaszany daszek o ząbkowanych krawędziach.

Postument: Postument składa się z dwuelementowej podstawy, niskiego cokołu i gzymsu. Na dolnym elemencie podstawy (stopce) wyryta data 1910. Na górnym elemencie wyryta inskrypcja: Święty Janie Nepomucenie proś za nas by był Bóg łaskaw dla nas. Podstawa w górze profilowana esowato (odwrotna sima bazy). Na niej cokół z fazowanymi krawędziami. W jego froncie płycina zwieńczona łukowo z płaskorzeźbioną figurą świętego Józefa z małym Jezusem na ręce i całym pękiem lilii na prawym ramieniu. Gzyms w formie płytkiego daszka profilowanego od dołu.

Otoczenie: Figura stoi w zaroślach przy ulicy, w cieniu starego świerka. Postument ustawiono na betonowej podmurówce o fakturze kamienia.

Uwagi:

Stan: Zły.

Figura Nepomucena - Bielsko-Biała, Bestwińska

Figura Nepomucena - Bielsko-Biała, Bestwińska Figura Nepomucena - Bielsko-Biała, Bestwińska Figura Nepomucena - Bielsko-Biała, Bestwińska
Figura Nepomucena - Bielsko-Biała, Bestwińska