home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bieruń Stary, przy kościele św. Walentego

Rok powstania: 1807

Postument: Postument składa się z trapezowej podstawy i masywnego, prostego cokołu. Na podstawie wyryty polski zapis fundacyjny: Fundatorzi Anton Drabik Anna Krupska Dnia 10 Serpna 1807 otoczony geometrycznym wzorem. Cokół oddzielony od podstawy płytą o wklęsłym profilu. Cokół wieńczy wydatny, bogaty, wielokrotnie profilowany gzyms, z ośmiolistnymi, kwiatowymi rozetkami w głębokich wygięciach.

Figury: Na cokole trzy dobrze zachowane figury - płaskorzeźby Matki Boskiej, Setnika (lewy bok) i św. Jana Ewangelisty. Maria podtrzymuje rękami suknię. Setnik w kapeluszu, z szatami Jezusa, patrzy w górę, na krzyż. Jan stoi bokiem do krzyża, z wyciągniętą ręką. Figury stoją na prostokątnych stopniach rozbudowanych od dołu. Stopień, na którym stoi Matka Boża jest ślimakowato podwinięty. U stóp krzyża, na gzymsie cokołu, bardziej zniszczona figura Marii Magdaleny, klęczącej bokiem do krzyża, w dramatycznej pozie obejmującej krzyż.

Krzyż: Krzyż, w stosunku do postumentu, jest bardziej wysmukły, z wydłużoną górną belką. Ramiona krzyża zakończone w koniczynkę. Cały krzyż jest obrysowany wzdłuż krawędzi rysą. Postać Chrystusa stosunkowo drobna, wtopiona w krzyż. Na szczycie krzyża barokowy kartusz w układzie pionowym, od dołu rozdwojony, z rozstrzelonymi literami skrótu INRI.

Otoczenie: Krzyż postawiony wysoko, na kilku betonowych płytach, otoczony kutym płotkiem.

Uwagi: Krzyż stał początkowo przed kościołem.

Stan: Dobry.

Boża Męka - Bieruń, ul. Krakowska

Boża Męka - Bieruń, ul. Krakowska Boża Męka - Bieruń, ul. Krakowska Boża Męka - Bieruń, ul. Krakowska
Boża Męka - Bieruń, ul. Krakowska Boża Męka - Bieruń, ul. Krakowska