home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bojszowy, ul. Gościnna

Rok powstania: 1882

Postument: Podstawa jednoczęściowa, na frontowej ścianie mieści płytką, prostokątną płycinę z wyrytą inskrypcją: Który cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Na prawym boku podstawy wyryta data postawienia krzyża: rok budowy 1882. Szeroką podstawę od cokołu oddzielają trzy, różnej grubości płyty, tworzące esowaty profil. W cokole trzy łukowo zwieńczone wnęki na figury. W górze cokół obwiedziony cienką listwą. Cokół zwieńczony gzymsem z płytkimi wygięciami, z pojedynczym profilem od dołu.

Figury: We wnękach cokołu, na wysuniętych, kielichowych stopniach z gałką, trzy figury - płaskorzeźby. Od frontu Matka Boża ze spuszczoną głową i dłońmi złożonymi na piersiach. Na lewym boku św. Jan Ewangelista. Figura na prawym boku to nieokreślony święty męczennik - postać trzyma lilie męczennika.

Krzyż: Krzyż obwiedziony w dole wąską listwą, z ramionami zakończonymi w strzałkę. Figura Chrystusa zniszczona, z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym, załamany, od dołu podwinięty.

Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie prywatnej posesji, wśród kwiatów i ozdobnych krzewów. Podniesiony jest na trzech schodkowo ułożonych płytach.

Uwagi:

Stan: Zły. Krzyż zabezpieczony kotwami.

Boża Męka - Bojszowy, ul. Gościnna

Boża Męka - Bojszowy, ul. Gościnna Boża Męka - Bojszowy, ul. Gościnna Boża Męka - Bojszowy, ul. Gościnna
Boża Męka - Bojszowy, ul. Gościnna