home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bojszowy, ul. Gaikowa

Rok powstania: 1807

Postument: Brak pierwotnej podstawy, zastąpionej współczesną, na której zapisano datę 1807. Podstawę od cokołu oddziela wklęska. Cokół zwieńczony masywnym, wysokim gzymsem. Kilkakrotnie profilowany gzyms z głębokimi wygięciami jest wysunięty daleko poza obrys cokołu. W wygięciach gzymsu słabo widoczne rozetki.

Figury: Na ścianach cokołu trzy figury - płaskorzeźby na prostokątnych stopniach z wklęsłą podstawą ozdobioną czterolistną rozetką. Na frontowej ścianie Matka Boża, bez chusty, z dłońmi splecionymi na podołku. Na prawym boku cokołu św. Jan Ewangelista, wskazujący lewą ręką w górę, na krzyż. Na lewym boku setnik. Pod krzyżem na gzymsie Maria Magdalena, klęczy bokiem do krzyża, unosząc ręce w stronę Ukrzyżowanego.

Krzyż: Krzyż z ramionami zakończonymi w koniczynkę, jest obrysowany jedną kreską i delikatnie żłobiony. Postać Chrystusa - płaskorzeźba, stosunkowo mała, z dłońmi ułożonymi w tradycyjny sposób. Kartusz INRI umieszczony wysoko - na koniczynce. Kartusz wywinięty, w układzie pionowym, od dołu rozdwojony.

Otoczenie: Krzyż otoczony metalowym płotkiem.

Uwagi: Krzyż postawiony podobno przez chłopów jako wotum za wyzwolenie z pańszczyzny.

Stan: Przeciętny, dolna część nieoryginalna.

Boża Męka - Bojszowy, ul. Gaikowa

Boża Męka - Bojszowy - Gaikowa Boża Męka - Bojszowy - Gaikowa Boża Męka - Bojszowy, ul. Gościnna Boża Męka - Bojszowy, ul. Gościnna