home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Jedlina, ul. Bojszowska

Rok powstania: XVIII w. (?)

Figura:
Figura stoi na kilkuwarstwowej, zwężającej się ku górze stopce. Postać Jana w kontrapoście. Święty w sutannie, komży (z koronką na dole) i pelerynie wiązanej sznurem. Na szyi słabo widoczna stuła, na głowie biret. Święty przyciska do lewej piersi krucyfiks i palmę. Krucyfiks ma nawet kartusz INRI. Figura jest polichromowana.

Postument: Cokół ustawiono na czterech, schodkowo ustawionych płytach z wyciętymi narożnikami. Cokół w formie słupa z wydatnymi wolutami po bokach. Na frontowej ścianie zamontowana płyta inskrypcyjna, z łukowo wyciętymi narożnikami. Na płycie wymalowany współcześnie napis: św. Janie Módl się za nami. Gzyms niezbyt wydatny - w postaci dwóch profilowanych płyt o wyciętych narożnikach, z których górna płyta jest nieco szersza.

Otoczenie: Figura stoi przed dawnym dworem, na małym pagórku, na który prowadzi kilka schodów. Otoczenie figury wyłożono płytami chodnikowymi. Figura ogrodzona drewnianym płotkiem. Przed figurą zasadzono kwiaty, w tle małe drzewka i krzaki porastające dawne stawy dworskie.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Figura św. Jana Nepomucena - Jedlina, ul. Bojszowska

Figura św. Jana Nepomucena - Jedlina, ul. Bojszowska Figura św. Jana Nepomucena - Jedlina, ul. Bojszowska Figura św. Jana Nepomucena - Jedlina, ul. Bojszowska
Figura św. Jana Nepomucena - Jedlina, ul. Bojszowska