home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat bieruńsko-lędziński
- katalog obiektów

katalog

Figura św. Jana Nepomucena
Lędziny, ul. Lędzińska

Rok powstania: 1885

Figura: Figura profesjonalnie wykonana. Święty stoi w kontrapoście, z prawą stopą lekko wysuniętą poza kwadratową płytkę, stanowiącą stopkę figury. Szaty świętego głęboko drapowane. Jan ubrany standardowo, ale ozdobnie - w sutannę, komżę z szerokimi pasami koronki na dole i na rękawach, pelerynę zdobioną guzami, przewiązaną sznurem. Na szyi widoczny łańcuch z medalionem (albo hostią?). Na głowie modelowany biret. Święty ma krótkie włosy, na czole widać zmarszczki. Do lewej ręki włożono mu zapewne współcześnie mały krzyż. Figura nie jest malowana.

Postument: Podstawa ustawiona na dwóch grubych płytach. Podstawa o ośmiokątnym przekroju posiada cztery niskie przypory. Na froncie podstawy wyryta data 1885. Bardzo wysoki cokół ma również przekrój ośmiokątny. Cokół obwiedziony pod gzymsem cienką listwą. Cokół rozszerza się w górze w daszkowy gzyms złożony z kilku płyt.

Otoczenie: Figura stoi w ogrodzie prywatnej posesji na trawniku. Wokół kwiaty i krzewy.

Uwagi:

Stan: Przeciętny - widoczne uszkodzenia organiczne.

Figura św. Jana Nepomucena - Lędziny, ul. Lędzińska

Figura św. Jana Nepomucena - Lędziny, ul. Lędzińska Figura św. Jana Nepomucena - Lędziny, ul. Lędzińska Figura św. Jana Nepomucena - Lędziny, ul. Lędzińska