home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Piekary Śląskie, ul. Bytomska

Rok powstania: 1868

Postument: Postawa dwustopniowa na stopce, z wysuniętą środkową częścią, co daje rzut litery T. Elementy podstawy oddzielone cienką płytą o głębokim, esowatym profilu. Na górnej części podstawy płycina w formie rozety, z kamienną datą 1868. Podstawa zwieńczona daszkowym, głęboko podciętym gzymsem. W cokole głęboka wnęka na figurę, o trójlistnym ostrym zwieńczeniu. Wejście wnęki obramowane ozdobnymi kolumienkami połączonymi ostrym daszkiem. Obramowanie zdobione elementami zaczerpniętymi z gotyku. Kolumienki zakończone sterczynami zdobionymi licznymi czołgankami, głowice kolumienek zdobione roślinnymi ornamentami. Podobnie zdobione trójkąty umieszczone po bokach gzymsu cokołu. Gzyms w formie niewydatnego, podciętego daszka, ponad który wznosi się górna część cokołu.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na płaskim stopniu. Maria w głęboko drapowanych szatach, patrzy w dal z lekko przechyloną głową. Dłonie splata na podołku.

Krzyż: Krzyż na rozbudowanej stopce, schodkowo zwężającej się ku górze. Po bokach stopki masywne wsporniki, w dolnej części i w zwieńczeniu stopka zdobiona daszkowymi gzymsikami. Krzyż z fazowanymi belkami i ostrogami. Ramiona krzyża zakończone prosto. Figura Chrystusa metalowa, wysmukła, malowana na złoto. Metalowy kartusz INRI w układzie poziomym, silnie falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku chodnika, przy skrzyżowaniu.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Piekary, ul. Bytomska

Boża Męka - Piekary, ul. Bytomska Boża Męka - Piekary, ul. Bytomska Boża Męka - Piekary, ul. Bytomska
Boża Męka - Piekary, ul. Bytomska Boża Męka - Piekary, ul. Bytomska