home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bytom, ul. Strzelców Bytomskich

Rok powstania: 1890

Postument: Podstawa dwustopniowa, schodkowa z wyciętymi pionowymi krawędziami. Na froncie górnej części podstawy kwadratowa tablica z napisem fundacyjnym: Ucieczko grzesznych módl się za nami A. Lenard T. Budziński fundatorzy 1890. Podstawa współcześnie obłożona lastrykiem. Na podstawie płyta zwężająca się esowato ku górze. Cokół niski, wypełniony wnęką na figurę. Wnęka zwieńczona ostrym łukiem, ściana wokół wnęki zdobiona roślinnym ornamentem. Na cokole płyta rozszerzająca się esowato, na niej daszkowy gzyms o esowatym profilu od spodu.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na stopniu od dołu kielichowo rozbudowanym i zakończonym gałką. Maria stoi wyprostowana, z dłońmi złożonymi w modlitwie.

Krzyż: Krzyż prosty, na stopce o esowatym profilu. Brak figury Chrystusa (pozostały mocowania). Na szczycie blaszany kartusz INRI, w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze naprzeciw wejścia do kościoła pw. św. Józefa Robotnika, osłonięty przez lipę. Od kościoła do krzyża prowadzi wąski chodnik.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Bytom, ul. Strzelców Bytomskich

Boża Męka - Bytom, ul. Strzelców Bytosmkich Boża Męka - Bytom, ul. Strzelców Bytomskich Boża Męka - Bytom, ul. Strzelców Bytomskich
Boża Męka - Bytom, ul. Strzelców Bytomskich Boża Męka - Bytom, ul. Strzelców Bytomskich