home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Chorzów, ul. Kasprowicza

Rok powstania: poł. XIX w. (?)

Postument: Podstawa dwustopniowa. Dolny stopień niższy, nakryty płytą o podwójnym, wałkowym i wklęsłym profilu. Górna część podstawy wysoka. Na jej froncie widoczne ślady inskrypcji. Pod gzymsem zamontowany metalowy wieszak. Pod gzymsem podstawa rozszerza się na boki, tworząc podpórki pod stopnie dla figur. Gzyms podstawy prosty, kilkuwarstwowy. Krawędzie gzymsu, podobnie jak krawędzie rozszerzenia podstawy, zdobione żeberkowaniem. Cokół wysoki, zdobiony na krawędziach żeberkowaniem. Gzyms cokołu stanowi oddzielny element. Gzyms z wygięciami, od dołu profilowany. Przednie narożniki podstawy i cokołu są wycięte, co sprawia, że środkowa część jest nieco wysunięta do przodu.

Figury: Figury stały na gzymsie podstawy, po bokach cokołu. Obecnie w ich miejscu wstawione bloczki z lastryko.

Krzyż: Krzyż na prostej stopce. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa pełna, z zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie pionowym, łamany, z lekko odgiętą dolną krawędzią.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przy kościele pw. św. Marii Magdaleny, schowany za krzakami, częściowo zakryty przez rosnące obok drzewa.

Uwagi:

Stan: Bardzo zły.

Boża Męka - Chorzów, ul. Kasprowicza

Boża Męka - Chorzów, ul. Kasprowicza Boża Męka - Chorzów, ul. Kasprowicza Boża Męka - Chorzów, ul. Kasprowicza
Boża Męka - Chorzów, ul. Kasprowicza Boża Męka - Chorzów, ul. Kasprowicza