home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Chorzów, ul. Świętej Kingi

Rok powstania: 1891

Postument: Podstawa jednoelementowa, kształtem zbliżona do sześcianu. Na froncie podstawy wyryta data 1891. Na podstawie gruba płyta o esowatym profilu. Cokół nieco węższy od podstawy. Dolna część cokołu na froncie wysunięta, tworząc wysoki próg. Front progu otoczony wyrytą ramką i zdobiony motywem „wiara, nadzieja, miłość” oraz motywami roślinnymi. W górnej części cokołu niewielka, ale bogato zdobiona wnęka o łukowym zwieńczeniu z ząbkami. Wnęka ujęta w dwie półkolumny podtrzymujące arkadę. Arkada zdobiona płycinami o różnych kształtach, wypełnionymi motywami roślinnymi. Gzyms na rzucie kwadratu, zwężający się kilkoma profilami ku dołowi, a płytkim łukiem ku górze.

Figury: Brak oryginalnej figury z wnęki. Zachował się wielowarstwowy stopień pod figurę z podstawą w formie półrozetki. Obecnie we wnęce figurka MB Niepokalanej.

Krzyż: Krzyż wtórny, lastrykowy, na prostej stopce. Na nim metalowa figura Chrystusa i kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż ustawiony na fragmencie trawnika przy garażach. Dojście do krzyża wyłożone płytami chodnikowymi, wokół zasadzono krzewy i kwiaty. Krzyż podniesiony na dwóch płytach.

Uwagi:

Stan: Przeciętny, choć zadbany.

Boża Męka - Chorzów, ul. Św. Kingi

Boża Męka - Chorzów, ul. Św. Kingi Boża Męka - Chorzów, ul. Św. Kingi
Boża Męka - Chorzów, ul. Św. Kingi Boża Męka - Chorzów, ul. Św. Kingi
Boża Męka - Chorzów, ul. Św. Kingi Boża Męka - Chorzów, ul. Św. Kingi