home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Chorzów, ul. Hajducka

Rok powstania:

Postument: Podstawa dwuelementowa, przy czym dolny element zachował się tylko częściowo i ustawiony na nowym bloku, sprawia wrażenie wtopionego w blok. Pomiędzy elementami podstawy gruba płyta o podwójnym, wałkowym i skośnym, profilu. Górna część podstawy ma kwadratowy front. Na frontach obu części podstawy umieszczono płyciny, obecnie puste. Podstawa zwieńczona dość wydatnym daszkowym gzymsem, ku dołowi zwężającym się esowatym profilem. Cokół z głęboką wnęką zwieńczoną łukowo. Gzyms cokołu z głębokim wygięciem od frontu i z tyłu. Na bokach gzyms jest prosty. Krawędzie gzymsu z potrójnym profilem.

Figury: We wnęce figura Matki Bożej na wielobocznym stopniu. Stopień jest kielichowo rozbudowany w dół wałkowymi profilami i gałką. Maria stoi zapatrzona w górę, z rękami złożonymi na prawym boku.

Krzyż: Krzyż na sześciennym stopniu zwieńczonym płytką o podwójnym, wałkowym i wklęsłym profilu. Krzyż ma nową belkę pionową. Ramiona krzyża lekko fazowane, z szerokimi ostrogami, zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna, z półotwartymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi w przejściu pomiędzy kamienicami, ciasno otoczony trzema drzewami (jesionem, jaworem, z trzeciego drzewa pozostał pień). Krzyż podniesiono na dwóch płytach.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Chorzów, ul. Hajducka

Boża Męka - Chorzów, ul. Hajducka Boża Męka - Chorzów, ul. Hajducka Boża Męka - Chorzów, ul. Hajducka
Boża Męka - Chorzów, ul. Hajducka