home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Boża Męka
Świętochłowice, ul. Kubiny

Rok powstania:

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część nieco szersza. Górna część podstawy z kwadratową płyciną, ze ściętymi narożnikami. W niej współczesna inskrypcja z naklejonych liter: PANIE BŁOGOSŁAW NASZĄ PARAFIĘ. Pomiędzy cokołem a podstawą daszkowy gzyms, skośnie ścięty od dołu. Cokół tej samej szerokości, co podstawa. W nim wnęka na figurę zwieńczona łukiem, pierwotnie ostrym, dziś zaokrąglonym. Gzyms cokołu w formie dwuspadowego daszka z kilkoma profilami od dołu.

Figury: We wnęce cokołu współczesna figurka MB Niepokalanej.

Krzyż: Krzyż na rozbudowanej, kowadełkowej stopce, z licznymi profilami w górnej części. Krzyż prosty. Figura Chrystusa niemal równa krzyżowi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi w wydzielonej części ogrodu, z dojściem od ulicy. Otoczony wysokim płotem posesji, od przodu ogrodzony niskim, metalowym płotkiem. Teren przy krzyżu wybetonowany, obok utworzono betonowy klomb.

Uwagi: Krzyż przeniesiony z kopca przy skrzyżowaniu ul. Bytomskiej i Polnej. Krzyż jest silnie przerobiony, detale zostały zatarte.

Stan: Dobry, ale silnie przerobiony.

Boża Męka - Świętochłowice, ul. Kubiny

Boża Męka - Świętochłowice, ul. Kubiny Boża Męka - Świętochłowice, ul. Kubiny Boża Męka - Świętochłowice, ul. Kubiny
Boża Męka - Świętochłowice, ul. Kubiny