home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Piekary Śląskie (Dąbrówka Wielka),
ul. Przyjaźni

Rok powstania: 1887

Postument: Wąskie przypory ustawione po bokach nadają postumentowi rzut krzyża. Podstawa trzyczęściowa. Dolna część podstawy stanowi stopkę, oddzieloną od środkowej części dwiema płytami o wałkowym i wklęsłym profilu. Na froncie środkowej części podstawy przykręcona metalowa płyta z odtworzoną inskrypcją: Na pamiątkę Kaplicy, która zgorzała 22.VII.1887 krzyż ten postawili obywatele Dąbrówki Wielkiej. Pod górną częścią podstawy głębokie wcięcie podkreślone listwą o wałkowym profilu. Górna część podstawy ma potrójny kształt – dwuwarstwowa, ośmioramienna gwiazda opisana na kole, w które wpisana jest czterolistna forma. Pośrodku tego wzoru data 1887. U spodu gwiazdy zamocowana metalowa latarnia. Cokół nieznacznie węższy od postawy, ustawiony na stopce zwężającej się ku górze esowatym, łamanym profilem. Na froncie cokołu płycina o górnych narożnikach wyciętych trójlistnym, ostrym wzorem. W płycinie inskrypcja: Kłaniamy Ci się PANIE JEZU CHRYSTE I błogosławimy Tobie żeś przez Krzyż i męKę Twoją odKupił świat. Boczne przypory zwężają się esowatym profilem na wysokości profilu oddzielającego środkową i górną część podstawy. W górnej części cokołu przypory zwieńczone są łamanymi daszkami. Pod gzymsem cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu w formie podwójnego grzybka podzielonego głębokim wcięciem o łukowych profilach.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż na esowatej stopce, wąski, o fazowanych belkach. Ramiona krzyża zakończone koniczynowo. Metalowa figura Chrystusa wysmukła. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi w wydzielonej części posesji, otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Podniesiony na dwóch płytach, obsadzony roślinnością.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Przyjaźni

Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Przyjaźni Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Przyjaźni Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Przyjaźni
Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Przyjaźni Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Przyjaźni
Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Przyjaźni