home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Piekary Śląskie (Dołki), ul. Główna

Rok powstania:

Postument: Podstawa jednoelementowa, sześcienna, na rozłożystej stopce. Na froncie podstawy wyryta inskrypcja: Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i Błogosławimy Tobie Żeś przez Święty krzyż i Męką Twoją odkupił Świat. Na podstawie gruba płyta o łamanym, esowatym profilu. Cokół z wnęką zwieńczoną łukowo, dopełnioną płycinami nad łukiem do prostokąta. Pionowe krawędzie wnęki fazowane. W górze cokół obwiedziony listwą. W dole i w górze pod listwą cokół jest lekko poszerzony. Gzyms cokołu z głębokim, wielokrotnie profilowanym wygięciem od frontu i z tyłu. W polach wygięć sześciolistne rozetki. W narożnikach gzymsu ćwierćrozetki zdobione kryształową strukturą.

Figury: We wnęce figura Matki Bożej w silnym kontrapoście, z głową skierowaną w prawo, w górę i dłońmi splecionymi na piersiach.

Krzyż: Krzyż na kowadełkowej stopce o górnej warstwie ściętej dachówkowo. Krzyż wysmukły, z ramionami zakończonymi koniczynowo. Metalowa figura Chrystusa i falowany kartusz INRI w układzie poziomym są zapewne nowe.

Otoczenie: Krzyż stoi przy ścianie posesji, obramowany żywopłotem. Podniesiony na kilku płytach i otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Główna

Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Główna Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Główna
Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Główna Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Główna
Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Główna