home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Piekary Śląskie (Kamień),
ul. Skłodowskiej-Curie

Rok powstania: 1913

Postument: Postument szeroki, na rzucie wydłużonego prostokąta. Podstawa schodkowa, trzyczęściowa. Dolny, niski schodek z prostymi krawędziami. Środkowy schodek ma górne krawędzie zaokrąglone. Na jego froncie napis fundacyjny: Na większą cześć i chwałę Boską obywatele gminy kamin wystawili r. p. 1913. Górny schodek podobnej wysokości, z inskrypcją na froncie: Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Pomiędzy podstawą i cokołem cienka płyta o wałkowych brzegach. Cokół niski, szerokości niemal równej podstawie. Wypełnia go obszerna wnęka wchodząca w rozbudowany gzyms o kopulastym zarysie. Boki wnęki zbudowane na kształt prostokątnych kolumn z głowicami zdobionymi fryzem z zygzakami i guzikami. Trójlistne, profilowane zwieńczenie wnęki znajduje się już w gzymsie.

Figury: We wnęce figurka Matki Bożej Niepokalanej. Nieduży krzyż jest prosty, z kołem zdobionym promieniami w przecięciu ramion.

Krzyż: Stopkę krzyża stanowią dwie płytki o wałkowych brzegach. Figura Chrystusa metalowa. Mały kartusz INRI w formie pionowej płytki.

Otoczenie: Krzyż stoi na osiedlowym trawniku. Ogrodzony metalowym płotkiem, wewnątrz teren wyłożony kostką.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Skłodowskiej-Curie

Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Skłodowskiej-Curie Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Skłodowskiej-Curie
Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Skłodowskiej-Curie Boża Męka - Piekary Śląskie, ul. Skłodowskiej-Curie