home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bytom-Górniki, ul. Zgrzebnioka

Rok powstania: 1904

Postument: Podstawa wielowarstwowa. Na dole gruba stopka z fazowanymi górnymi krawędziami. Na niej cienka płyta stanowiąca rodzaj cokolika dla kolejnego elementu, który łamanym esowatym profilem przechodzi w cokół, również poprzedzony płytką w formie cokolika. Na froncie tego elementu podstawy niemal już niewidoczna data 1904. Cokół niski i szeroki. Jego front wypełnia profilowana płycina, prostokątna, ale wewnątrz zwieńczona łukiem, w który z kolei wpisany został trójliść. W płycinie współczesna tablica z inskrypcją: JEZU UFAM TOBIE. Pierwotna inskrypcja została zniszczona. Cokół nie ma wieńczącego gzymsu. Zamiast niego zbiega się w górze płytkim łamanym daszkiem, z którego wyrasta blok skręcony krawędzią do frontu Bożej Męki.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce o rozszerzonej w kwadrat podstawie skierowanej krawędzią do frontu. Boki sześcianu dodatkowo zdobione przyporami zwieńczonymi strzałkami. Krzyż mały, silnie fazowany, z wydatnymi ostrogami. Ramiona krzyża zakończone płytkimi ostrosłupami. Figura Chrystusa mała, z zaciśniętymi dłońmi. Nad nią współczesny, drewniany kartusz INRI.

Otoczenie: Krzyż ustawiony przy skrzyżowaniu lokalnych dróg, na trawniku. Podniesiony na płycie i ciasno otoczony ozdobnym, metalowym ogrodzeniem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Bytom, Zgrzebnioka

Boża Męka - Bytom, Zgrzebnioka Boża Męka - Bytom, Zgrzebnioka
Boża Męka - Bytom, Zgrzebnioka Boża Męka - Bytom, Zgrzebnioka
Boża Męka - Bytom, Zgrzebnioka