home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
-katalog obiektów

katalog

Grupa Ukrzyżowania
Bytom-Miechowice, ul. Frenzla

Rok powstania: koniec XIX w.

Postument: Szeroki postument składa się ze stopki, cokołu i gzymsu. Środkowa część jest nieco wysunięta do przodu i do tyłu. Stopka jest wysoka, w górze przechodzi w silnie podcięty, łamany, esowaty profil. W środkowych częściach frontowej i tylnej ściany oraz w ścianach bocznych, profilowane płyciny o prostokątnym kształcie. We frontowej płycinie nieprofesjonalnie odtworzona inskrypcja: Denn das Wort vom Kreuze ist denen die ver orengehen. Torheit uns aber die gerettet werdwen Gottestraft 1 Cor.. Pierwotna treść została zamazana. Pod gzymsem cokół obwiedziony jest dwiema listwami. Dolna warstwa gzymsu rozszerza się łukiem. Górna warstwa daszkowa, silnie podcięta i podkreślona wypukłym profilem.

Figury: Pod krzyżem grupa trzech figur na podstawie imitującej ziemię. Przy prawym boku krzyża Matka Boża w wyraźnym kontrapoście, z opuszczoną głową i rękami złożonymi na piersiach, przy czym suknia Marii zakrywa jej dłonie. Po przeciwnej stronie św. Jan Ewangelista, wznosi wzrok ku krzyżowi. Prawą dłoń trzyma na sercu, lewą opuścił z dłonią otwartą na zewnątrz. Pod samym krzyżem klęczy Maria Magdalena. Lekko zgarbiona, zadziera wysoko głowę spoglądając na Ukrzyżowanego, dłonie splotła przed sobą.

Krzyż: Krzyż z poszerzoną stopką. Belki krzyża wąskie, z prosto zakończonymi ramionami. Postać Chrystusa wysmukła, z silnie zaciśniętymi dłońmi. Kartusz INRI w kształcie wąskiej poprzeczki, znacznie wystającej poza krzyż.

Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku szerokich i długich schodów wiodących na plac kościelny kościoła pw. Świętego Krzyża. Wokół krzyża stworzono mały trawnik.

Uwagi:

Stan: Dobry, pomijając stan inskrypcji.

Boża Męka - Bytom, Frenzla

Boża Męka - Bytom, Frenzla Boża Męka - Bytom, Frenzla
Boża Męka - Bytom, Frenzla Boża Męka - Bytom, Frenzla Boża Męka - Bytom, Frenzla
Boża Męka - Bytom, Frenzla Boża Męka - Bytom, Frenzla