home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
- katalog obiektów

katalog

Kaplica Podniesienia Krzyża Świętego
Chorzów, Plac Piastowski

Rok powstania: 1926

Architektura: Kapliczka na rzucie krótkiego prostokąta, z trójbocznie zamkniętą absydą i dwuspadowym dachem. Narożniki kapliczki wzmocnione filarami. W bocznych ścianach po jednym owalnym okienku z profilowanym gzymsem. Pod okapem wokół kapliczki biegnie profilowany gzyms o formie identycznej jak gzymsy nad oknami oraz portal wejścia. Wejście zwieńczone łukowo, zamknięte drewnianymi drzwiami z przeszklonymi górnymi płycinami. Nad frontową ścianą wznosi się masywna attyka o barokowych łukach. W szczycie znajduje się jeszcze jedno okienko, identyczne jak otwory okienne w bocznych ścianach. Na szczycie attyki metalowy, ażurowy krzyż z dwiema poprzeczkami. W tylnej części kalenicy sygnaturka nakryta barokowym hełmem.

Wnętrze: Wnętrze nakryte płaskim stropem zdobionym sztukaterią. Łączenia ścian i stropu wypełniają listwy identyczne jak zewnętrzne gzymsy. Szerokie wejście do absydy zwieńczone odcinkowym łukiem. W prezbiterium drewniany ołtarzyk, na którym ustawiono duży drewniany krucyfiks. Po bokach prezbiterium dwie figury. Po prawej stronie Matka Boża Niepokalana. Po lewej figura siedzącego Chrystusa Ecce Homo. Wnętrze gęsto zastawione krzesłami.

Otoczenie: Kapliczka stoi na wyłożonej płytkami wysepce przy skrzyżowaniu.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Kapliczka domkowa - Chorzów, Plac Piastowski

Kapliczka domkowa - Chorzów, Plac Piastowski Kapliczka domkowa - Chorzów, Plac Piastowski Kapliczka domkowa - Chorzów, Plac Piastowski
Kapliczka domkowa - Chorzów, Plac Piastowski Kapliczka domkowa - Chorzów, Plac Piastowski