home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Aglomeracja górnośląska
- katalog obiektów

katalog

Figura Madonny z Dzieciątkiem
Bytom-Stolarzowice, ul. Suchogórska

Rok powstania: koniec XIX w.

Figury: Duża figura Matki Bożej z Dzieciątkiem ustawiona na dwuwarstwowej stopce o geometrycznych formach ze skośnie ściętymi krawędziami, z kryształowymi wstawkami u podstawy. Matka Boża w kontrapoście, lekko pochylona w stronę Jezusa, którego trzyma na prawym ramieniu. Suknię ma spiętą złotą spinką, lewą ręką podaje Jezusowi królewskie jabłko. Jezus z ręką wyciągniętą w błogosławieństwie, choć patrzy raczej na jabłko.

Postument: Podstawa dwupiętrowa. Dolna część podstawy wyższa z silnie fazowanymi górnymi krawędziami. Górna część z nieznacznym fazowaniem. Na niej bardzo gruba płyta o łamanym, esowatym profilu. Cokół masywny, na rzucie kwadratu, z fazowanymi frontowymi krawędziami. Na froncie cokołu ostrołukowo zwieńczona, profilowana płycina z inskrypcją: SANCTA MARIA ORA PRO NOBIS;. Narożniki nad płyciną również wycięte. Cokół zwieńczony daszkowym gzymsem z dolnymi krawędziami skośnie ściętymi od dołu. Gzyms podcięty łukowo i podkreślony skośnie ściętą listwą.

Otoczenie: Figura stoi w przydrożnym pasie drzew, przed ogrodzeniem posesji. Przed nią ułożono duży podest obłożony płytkami ceramicznymi. W tle i po bokach ozdobne krzewy.

Uwagi:

Stan: Postument figury został przerobiony, zniszczone oryginalne inskrypcje.

Figura - Bytom, ul. Suchogórska

Figura - Bytom, ul. Suchogórska Figura - Bytom, ul. Suchogórska Figura - Bytom, ul. Suchogórska
Figura - Bytom, ul. Suchogórska Figura - Bytom, ul. Suchogórska