home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

Powiat cieszyński
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Strumień, ul. 1 Maja

Rok powstania: 1866

Postument: Postument marmurowy, z rozbudowaną podstawą. Dolna część podstawy z esowato zwężającymi się górnymi krawędziami. Na niej niższy element z zaokrąglonymi bocznymi ścianami, zdobiony na froncie podwójną wolutą i łańcuchem. Kolejna, cienka płyta ma zwężającą się esowato górną krawędź. Górny element podstawy o frontowej ścianie zbliżonej do kwadratu. Na nim współczesna tablica z datami misji. Na tylnej ścianie wyryta data 1866. Gzyms podstawy dość wydatny, daszkowy, na grubszej prostej płycie i cienkiej płytce o esowatym profilu. Mały cokół postawiony na szerokiej, zwężającej się esowato stopce. Na froncie cokołu płycina o łukowym zwieńczeniu z ząbkami w zakończeniach łuków. W płycinie złoty kielich z kłosami zbóż i winoroślami. Gzyms cokołu jest pomniejszoną kopią gzymsu podstawy.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Krzyż na stopce zwężającej się ku górze podwójnym esem. Belki krzyża lekko fazowane, ramiona zakończone prosto. Metalowa figura Chrystusa drobna, z ramionami rozłożonymi wzdłuż belki, z otwartymi dłońmi. Metalowy kartusz INRI mały, w układzie poziomym, lekko falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy frontowej ścianie kościoła pw. św. Barbary, na prawo od wejścia głównego. Podniesiony na trzech płytach.

Uwagi: Krzyż remontowany w latach 2007-2008.

Stan: Dobry.

Boża Męka - Strumień, 1 Maja

Boża Męka - Strumień, 1 Maja Boża Męka - Strumień, 1 Maja Boża Męka - Strumień, 1 Maja
Boża Męka - Strumień, 1 Maja Boża Męka - Strumień, 1 Maja