home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat cieszyński
- katalog obiektów

katalog

Figura Chrystusa
Strumień, Rynek

Rok powstania: 1886 r.

Figura: Figura Chrystusa w kontrapoście. Na lewej dłoni Jezus trzyma królewskie jabłko. Prawą rękę unosi w geście nauczania. Figura malowana srebrną farbą.

Postument: Podstawa na dwóch grubych, schodkowo ułożonych płytach. Na krawędzi górnego schodka, na froncie wyryty podpis budowniczego z Ostrawy: „Becke M. Ostrau”. Właściwa część podstawy na rzucie kwadratu, szeroka. Dolna część krawędzi podstawy zdobiona listwami-przyporami z zaostrzonymi szczytami, połączonymi trójkątnymi, porzecznymi listwami. Na froncie podstawy, w prostokątnej płycinie wyryta data 1886. Pod gzymsem podstawa obwiedziona listwą, z ząbkowymi wypustkami na krawędziach. Gzyms podstawy wielowarstwowy, od dołu profilowany łukowo. Górna część gzymsu zdobiona w formy geometryczne. Po bokach trójkąty ze ściętymi szczytami, w narożnikach ćwierćrozetki. Na gzymsie dwie płyty tworzące podstawę cokołu. Dolna płyta prosta, górna z esowatym, łamanym profilem. Cokół ze ściętymi krawędziami, zwęża się ku górze. Gzyms cokołu wielowarstwowy, wielokątny. Środkowa warstwa gzymsu z wałkowym profilem, pozostałe prosto ścięte.

Otoczenie: Figura stoi na skwerze we wschodniej części rynku, podniesiona na trzech płytach. Ogrodzona ozdobnym, metalowym płotkiem, z dwiema latarniami przy wejściu. Wokół ustawiono klomby i rosną małe klony.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Figura - Strumień, Rynek

Figura - Strumień, Rynek Figura - Strumień, Rynek
Figura - Strumień, Rynek Figura - Strumień, Rynek
Figura - Strumień, Rynek Figura - Strumień, Rynek