home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat cieszyński
- katalog obiektów

katalog

Figura Matki Bożej Bolesnej
Strumień, 1 Maja

Rok powstania: 1866 r.

Figura: Marmurowa figura Matki Bożej Bolesnej na kowadełkowej, lekko wciętej stopce. Maria stoi wyprostowana, z przechyloną głową i dłońmi splecionymi na brzuchu. Widoczne serce Matki Bożej jest przebite siedmioma mieczami.

Postument: Postument marmurowy, z rozbudowaną podstawą. Dolna część podstawy z esowato zwężającymi się górnymi krawędziami. Na niej niższy element z zaokrąglonymi bocznymi ścianami, zdobiony na froncie podwójną wolutą i łańcuchem. Kolejna, cienka płyta ma zwężającą się esowato górną krawędź. Górny element podstawy o frontowej ścianie zbliżonej do kwadratu. Na nim wyryte inicjały i data: O. A. M. D et B. M. V. G. 1866. Na tylnej ścianie współczesna tablica z nazwiskami darczyńców, którzy wspomogli odnowę figury MB i sąsiedniej Bożej Męki w latach 2007-2008. Gzyms podstawy dość wydatny, daszkowy, na grubszej prostej płycie i cienkiej płytce o esowatym profilu. Mały cokół postawiony na szerokiej, zwężającej się esowato stopce. Na froncie cokołu płycina o łukowym zwieńczeniu z ząbkami w zakończeniach łuków. W płycinie złote serce gorejące. Gzyms cokołu jest pomniejszoną kopią gzymsu podstawy.

Otoczenie: Figura stoi przy frontowej ścianie kościoła pw. św. Barbary, na lewo od wejścia głównego. Podniesiona na trzech płytach.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Figura - Strumień, 1 Maja

Figura - Strumień, 1 Maja Figura - Strumień, 1 Maja
Figura - Strumień, 1 Maja Figura - Strumień, 1 Maja
Figura - Strumień, 1 Maja