home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat cieszyński
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka wnękowa
Cieszyn, ul. Zamkowa

Rok powstania: XVIII w.

Opis kapliczki: Kapliczka tworzy duże założenie obejmujące całą ścianę kamienicy. Centralną częścią założenia jest zwieńczona łukowo wnęka o profilowanych krawędziach. Wnęka jest obramowana listwą sięgającą aż do podstawy ściany. Pod wnęką trapezowy postument zwieńczony dwuwarstwowym, prostym gzymsem. We wnęce, na schodkowym stopniu, kamienna figura św. Jana Nepomucena. Postać jest dynamiczna, ustawiona w kontrapoście. Jan ubrany w kompletny strój kanonika, w prawej ręce trzyma krucyfiks (bez górnej belki), w stronę którego jest zwrócony. Prawą ręką trzyma biret. Nad głową świętego aureola z pięcioma gwiazdkami (w ostatnim okresie odnawianymi, ale ponownie niszczonymi). Na zewnątrz wnęka jest obramowana kolejną, cieńszą listwą, a w załamaniu obu listew umieszczono łańcuch o roślinnych kształtach. Ściana kamienicy jest zdobiona jeszcze dwoma, znacznie rozleglejszymi ramami z listew, przy czym wewnętrzna rama ma zwieńczenie łukowe, a zewnętrzna jest zwieńczona łukiem obniżonym. Ponad ramami ściana jest zdobiona girlandą-lambrekinem z łańcucha o tej samej formie, co łańcuch zdobiący wnękę. Pod girlandą, w ozdobnej, owalnej ramce, data 1905.

Otoczenie: Kapliczka usytuowana w południowej ścianie kamienicy, pozbawionej okien. Przed nią wybetonowany placyk z ozdobnymi krzewami.

Uwagi: Na ostatnim zdjęciu aktualny (2016) stan gwiazdek.

Stan: Dobry, stan figury przeciętny.

Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Zamkowa

Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Zamkowa
Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Zamkowa Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Zamkowa Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Zamkowa