home

Krzyże i kapliczki województwa śląskiego

powiat cieszyński
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka wnękowa
Cieszyn, ul. Szersznika

Rok powstania: koniec XVIII w.

Opis kapliczki: Dwie kapliczki w formie wnęk w ścianie. Wnęki zwieńczone łukowo, ujęte w pilastry w formie kolumn. Nad łukami wnęk segmentowe naczółki z uszami i zwornikami. Naczółki zwieńczone wydatnym, łukowym gzymsem. Pod wnękami gierowane gzymsy, rozbudowane ku dołowi, zakończone chwostami. We wnękach duże figury świętych, w lekkim kontrapoście. W lewej wnęce święty Franciszek spoglądający na krzyż trzymany w obu rękach. Franciszek ubrany w habit franciszkanina, z różańcem i sznurem. W drugiej wnęce święty Józef z małym Chrystusem na prawej ręce i palmą w lewej dłoni. Jezus, skierowany w stronę przechodniów, w lewej ręce trzyma królewskie jabłko, prawą unosi w geście błogosławieństwa.

Otoczenie: Wnęki umieszczone we frontowej ścianie kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, po obu stronach głównego wejścia. Wnęki znajdują się na wysokości pierwszego piętra.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Szersznika

Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Szersznika Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Szersznika
Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Szersznika Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Szersznika Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Szersznika
Kapliczka wnękowa - Cieszyn, ul. Szersznika