home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Gliwice
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Szobiszowice, ul. Bernardyńska

Rok powstania: 1911

Postument: Podstawa trzyczęściowa, schodkowa, na rzucie prostokąta. Dolna część zwęża się skosem w środkową. Na froncie środkowej części wyryta data 1911. Pomiędzy środkową i górną częścią podstawy płyta z profilem kowadełkowym. Górna część wyższa, z wyrytą inskrypcją: Es ist vollbracht! [dokonało się]. Powyżej napisu gorejące serce na tle skrzyżowanego krzyża i kotwicy (symbole wiary, nadziei i miłości).
Podstawę od cokołu oddziela płytki gzyms w formie czterospadowego daszka podciętego wklęsłym profilem. Cokół w dolnej części poszerzony. W cokole wnęka na figurę zwieńczona ostrołukowo. W górze cokół obwiedziony listwą. Gzyms cokołu w formie czterospadowego daszka łamanego na froncie.

Figury: We wnęce, na okrągłej podstawie, figura modlącej się Matki Bożej z pochyloną głową.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce z kryształowymi przyporami. Belki krzyża fazowane, z małymi ostrogami, zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa pełna, wysmukła. Metalowy kartusz INRI w układzie poziomym, lekko falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przy ścianie kościoła pw. św. Bartłomieja, na kilku schodkowo ułożonych płytach.

Uwagi:

Stan: Stosunkowo dobry.

Boża Męka - Szobiszowice, ul. Bernardyńska

Boża Męka - Szobiszowice, ul. Bernardyńska Boża Męka - Szobiszowice, ul. Bernardyńska Boża Męka - Szobiszowice, ul. Bernardyńska
Boża Męka - Szobiszowice, ul. Bernerdyńska Boża Męka - Szobiszowice, ul. Bernardyńska