home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Gliwice
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bojków, ul. Żytnia

Rok powstania: okres międzywojenny?

Postument: Krzyż nie ma tradycyjnego podziału na podstawę i cokół. Składa się z czterech, schodkowo ułożonych elementów o zmniejszającej się szerokości i o różnej wysokości. Poza dolnym blokiem, wszystkie elementy na froncie zdobione identycznym wzorem – zarysowaną ramką biegnącą wzdłuż krawędzi, z roślinnym motywem w narożnikach. Motyw ten jest odmienny na każdym elemencie. Najbogatszy wzór znajduje się w narożnikach największego, trzeciego od dołu, elementu. Na tym elemencie znajdowała się inskrypcja, dziś zupełnie nieczytelna, być może skuta.

Figury: Krzyż nie posiada figury.

Krzyż: Krzyż ma wydzieloną dolną część, nieco szerszą, zdobioną podobnie do pozostałych elementów. Przednia ściana krzyża jest zdobiona ramką biegnącą wzdłuż krawędzi oraz roślinnymi motywami przy zakończeniach belek. Belki krzyża zakończone w fantazyjnie profilowaną strzałkę. Metalowa figura Chrystusa mała, ze specyficznie złożonymi dłońmi. Mały metalowy kartusz INRI, w układzie poziomym, niesymetryczny, lekko falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy drodze, pod betonowym płotem firmy, otoczony ozdobnym metalowym ogrodzeniem i obsadzony kwiatami.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Bojków, ul. Żytnia

Boża Męka - Bojków, ul. Żytnia Boża Męka - Bojków, ul. Żytnia Boża Męka - Bojków, ul. Żytnia
Boża Męka - Bojków, ul. Żytnia