home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Gliwice
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Gliwice (Stare Gliwice), ul. Wiejska

Rok powstania:

Postument: Podstawa dwuelementowa. Dolna część tworzy stopkę skośnie zbiegającą się ku części górnej. Front górnego elementu podstawy obramowany ramką o łukowo wyciętych narożnikach. Na podstawie płyta o esowatym profilu. Cokół niski, z wnęką o zwieńczeniu ostrołukowym, wewnątrz wyprofilowanym trójlistnie. Pod wnęką zdobienia o roślinnych motywach. Masywny gzyms cokołu ma łukowy naczółek, natomiast boki nakryte daszkowo. Pod gzymsem podwójna płyta, z górną warstwą o profilu wałkowym, dolną zbiegającą się schodkowo.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej na wielobocznym stopniu. Maria w kontrapoście, spogląda w lewo w dal, dłonie splatając na prawym boku.

Krzyż: Podstawa krzyża składa się z kostki, na której ustawiono kowadełkowy element o zaokrąglonych brzegach. Krzyż o szerokich belkach, ramionach zakończonych fantazyjną strzałką. Metalowa figura Chrystusa pełna, wysmukła, z półotwartymi dłońmi. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, z odwiniętym prawym brzegiem, lekko falujący.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku, w ogrodzie posesji. Podniesiony na pojedynczym bloku, dobrze wyeksponowany.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Stare Gliwice, ul. Wiejska

Boża Męka - Stare Gliwice, ul. Wiejska Boża Męka - Stare Gliwice, ul. Wiejska
Boża Męka - Stare Gliwice, ul. Wiejska Boża Męka - Stare Gliwice, ul. Wiejska