home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Knurów, nowy cmentarz, ul. 1 Maja

Rok powstania: 1913

Postument: Podstawa schodkowa, dwustopniowa. Górna część nieco węższa od dolnej. Na niej nowa tablica z inskrypcją i datą. Podstawa łączy się z cokołem płytą o nieforemnym, esowatym profilu. Cokół szeroki, w nim duża wnęka na figurę zwieńczona płytkim, ostrym łukiem. Wokół wnęki prostokątna płycina. Gzyms gruby, od góry czterospadowy, od dołu wklęsłymi profilami zwężający się do szerokości cokołu. W środku wysokości gzyms jest przecięty prostą rysą, w dole obwiązany zaokrągloną listwą.

Figury: We wnęce brak figury.

Krzyż: Krzyż stoi na stopce o trapezowym zarysie, ale o złożonym wzorze. Wizualnie stopka sprawia wrażenie katafalku z barokowym nagrobkiem zdobionym kwiatowymi motywami. Krzyż o lekko fazowanych belkach. Belki krzyża zakończone dużą koniczynką, niejako nałożoną na belki. Figura Chrystusa niemal wielkości krzyża. Kartusz INRI poziomy, niesymetrycznie falowany, lekko wystający poza krawędzie belki.

Otoczenie: Krzyż stoi na głównej alei cmentarnej, w otoczeniu kasztanowców. Krzyż podniesiono, stawiając go na dwóch płytach.

Uwagi:

Stan: Krzyż jest mocno spękany.

Boża Męka - Knurów, nowy cmentarz

Boża Męka - Knurów, nowy cmentarz
Boża Męka - Knurów, nowy cmentarz Boża Męka - Knurów, nowy cmentarz