home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Żernica, ul. Podgórna

Rok powstania: 1908

Postument: Podstawa schodkowa, dwustopniowa. Na dolnym stopniu wyryty napis fundacyjny: Fundator Bernhard Josefa Suschka 1908. Dolna część podstawy przechodzi w górną lekkim skosem. Podstawa oddzielona od cokołu płytą o esowatym profilu. Cokół niski i dosyć szeroki. W nim głęboka wnęka na figurę zwieńczona ostrym łukiem, z narożnikami zamkniętymi prostokątnie. Cały front cokołu pokryty motywem roślinnym. Wnęka zamknięta szybą. Gzyms cokołu w postaci łamanego daszka. Górna część cokołu pod gzymsem lekko wysunięta poza lico cokołu. W polu pod gzymsem na froncie wyryty akronim IHS, a w polach bocznych słabo widoczne rozetki.

Figury: We wnęce figura modlącej się Matki Bożej na kuli ziemskiej, wężem i księżycem pod stopami.

Krzyż: Konstrukcja dolnej części krzyża jest niewidoczna, gdyż w tym miejscu krzyż jest spięty stalowymi obręczami. Belki krzyża fazowane, z ostrogami, zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa mała, nieprofesjonalna. Kartusz INRI mały, w układzie poziomym, wywinięty na końcach.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku przed płotem posesji. Jest podniesiony na dodatkowej płycie. Krzyż ciasno ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Żernica, ul. Podgórna

Boża Męka - Żernica, ul. Podgórna Boża Męka - Żernica, ul. Podgórna Boża Męka - Żernica, ul. Podgórna
Boża Męka - Żernica, ul. Podgórna