home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Poniszowice, ul. Parkowa

Rok powstania: 1844 r.

Postument: Podstawa wysoka, lekko zwężająca się ku górze, stoi na dwóch szerszych płytach. Podstawa oddzielona od cokołu płytą o wklęsłym profilu. Na froncie cokołu, w dolnej części figura NMP. Nad nią, w płycinie, płaskorzeźbione, skrzyżowane młot i dzida – narzędzia męki pańskiej. W górze cokół obwiedziony listwą, nad którą lekko się rozszerza. Gzyms cokołu wielowarstwowy. Składa się z kilku cienkich, kwadratowych płytek o prostej lub zaokrąglonej krawędzi, stopniowo rozszerzających się ku górze.

Figury: Płaskorzeźbiona figura Matki Bożej zajmuje połowę wysokości cokołu. Figura stoi na warstwowym, prostokątnym stopniu, wspartym na bogato zdobionej podstawie o roślinnych motywach. Matka Boża w silnie drapowanych szatach, z rękami złożonymi na piersiach, z lekko pochyloną głową. Pierś Marii przebija potężny miecz.

Krzyż: Mały krzyż sprawia wrażenie wtórnego, choć nie jest nowy. Stoi na sześciennej stopce, na której widać zarys dawnego zdobienia. Krawędzie krzyża proste, podobnie jak zakończenia belek. Figura Chrystusa wtopiona w krzyż, z mocno zaciśniętymi dłońmi. Nad nią zniszczony kartusz INRI w układzie pionowym, o wywiniętej dolnej krawędzi.

Otoczenie: Krzyż stoi przy kamiennym ogrodzeniu otaczającym przykościelny cmentarz, od zewnętrznej strony.

Uwagi:

Stan: Zły.

Boża Męka - Poniszowice, ul. Parkowa

Boża Męka - Poniszowice, ul. Parkowa Boża Męka - Poniszowice, ul. Parkowa
Boża Męka - Poniszowice, ul. Parkowa Boża Męka - Poniszowice, ul. Parkowa
Boża Męka - Poniszowice, ul. Parkowa