home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Pilchowice, ul. Dworcowa

Rok powstania: 1886

Postument: Podstawa trzyczęściowa. Jej dolna część to stopka, od połowy zwężająca się łukowo. Środkowa część w formie sześcianu, z płyciną pozostałą po płycie inskrypcyjnej. Na górnej, nieco niższej i węższej, części podstawy, wyryta data 1886. Z tyłu podstawy nazwiska fundatora (Jendryczko) oraz budowniczego (Botor - Orzesche). Elementy podstawy łączą się ze sobą lekkim skosem. Na podstawie płyta o esowatym profilu, oddzielająca ją od cokołu. Cokół wysoki, obwiedziony w górze zaokrągloną listwą. W cokole bardzo płytka wnęka (w zasadzie płycina) na figurę, zwieńczona łukiem z wyciętymi narożnikami. Gzyms cokołu z głębokimi łukami, z potrójnym, nierównomiernym profilem od spodu. W polach łuków ośmioramienne rozetki.

Figury: Figura Matki Bożej Różańcowej – głęboka płaskorzeźba usytuowana we wnęce cokołu. Figura stoi na wydatnym stopniu o kielichowym, ale o złamanym łuku, stopniu z gałką. Maria z lekko przechyloną głową, z rękami złożonymi w modlitwie.

Krzyż: Krzyż stoi na schodkowej stopce złożonej z czterech, różnej wysokości elementów. Krzyż z fazowanymi belkami, ostrogami i prosto zakończonymi ramionami. Figura Chrystusa pełna, z niemal poziomo ułożonymi rękami. Kartusz INRI w układzie pionowym, złamany w środku, ze zwiniętymi końcami.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku, przy schodach prowadzących na cmentarz.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Pilchowice, ul. Dworcowa

Boża Męka - Pilchowice, ul. Dworcowa Boża Męka - Pilchowice, ul. Dworcowa Boża Męka - Pilchowice, ul. Dworcowa
Boża Męka - Pilchowice, ul. Dworcowa Boża Męka - Pilchowice, ul. Dworcowa