home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Toszek, przy kościele
pw. świętej Katarzyny

Rok powstania: 1871

Postument: Podstawa dwuczęściowa, schodkowa. We froncie dolnej części podstawy płycina z napisem fundacyjnym. W dolnych narożnikach data, prawdopodobnie 16.6.1871. Powyżej nieczytelny napis. Na froncie górnej części podstawy wyryta również nieczytelna inskrypcja. Cokół oddzielony od podstawy głęboką, profilowaną wklęską. W cokole płytka wnęka na figurę, zwieńczona trójlistnie. W górze cokół obwiedziony grubą listwą. Gzyms cokołu grzybkowy.

Figury: Figura Matki Bożej – płaskorzeźba we wnęce. Figura stoi na stopniu o kielichowej podstawie, zakończonym gałką. Maria z dłońmi złożonymi na piersiach, z lekko przechyloną głową.

Krzyż: Krzyż stoi na silnie podciętej stopce o kształcie powtarzającym gzyms cokołu. Krzyż drewniany, nakryty daszkiem. Ramiona krzyża zakończone w strzałkę. Figura Chrystusa z nietypowo ułożonymi nogami przybitymi do krzyża oddzielnie. Chrystus nie ma lewej dłoni.

Otoczenie: Krzyż stoi przy południowej ścianie kościoła, na kościelnym placu wyłożonym kostką chodnikową. Jest ustawiony na dwóch płytach.

Uwagi:

Stan: Krzyż wymaga remontu.

Boża Męka - Toszek, ul. Zamkowa

Boża Męka - Toszek, ul. Zamkowa Boża Męka - Toszek, ul. Zamkowa Boża Męka - Toszek, ul. Zamkowa
Boża Męka - Toszek, ul. Zamkowa Boża Męka - Toszek, ul. Zamkowa