home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Paczyna, ul. Wiejska

Rok powstania: koniec XIX w.

Postument: Podstawa na rzucie kwadratu, jednoelementowa, oddzielona od cokołu płytą o zdwojonym esowatym profilu. Cokół niski, o kwadratowym przekroju, wypełniony przez wnękę o trójlistnym ostrym zwieńczeniu. Wnęka zamknięta szybą. Pozostałe ściany cokołu zdobione płycinami o zarysie identycznym jak wnęka. Narożniki cokołu zdobione rodzajem pilastrów z kanelami z wyodrębnioną bazą i esowato zdobioną głowicą. Gzyms cokołu prosty, w górze zwężający się w formie wklęsłego daszka. Pomiędzy gzymsem i krzyżem znajduje się jeszcze jeden element w formie grubego słupka zdobionego w formy nawiązujące do zdobień cokołu, uzupełnione stromymi daszkami.

Figury: We wnęce figurka MB Niepokalanej.

Krzyż: Krzyż na sześciennej stopce zdobionej kryształowymi przyporami. Belki krzyża fazowane, z wydatnymi ostrogami, ramiona zakończone prosto. Figura Chrystusa pełna, standardowa. Kartusz INRI w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Krzyż stoi przy ogrodzeniu posesji na skrzyżowaniu dróg. Placyk przy krzyżu wyłożony kostką chodnikową, po bokach ogrodzony niskim, drewnianym płotkiem. Po bokach wysokie cyprysy.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Paczyna, ul. Wiejska

Boża Męka - Paczyna, ul. Wiejska Boża Męka - Paczyna, ul. Wiejska Boża Męka - Paczyna, ul. Wiejska
Boża Męka - Paczyna, ul. Wiejska