home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
-katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Paniówki, ul. Zwycięstwa

Rok powstania: 1908

Postument: Podstawa dwustopniowa. Dolny element w formie grubej stopki o skośnie ściętej górnej warstwie. Na jego froncie napis fundacyjny: Fundatorzy Paul Macha i Franciszka Macha 1908. Górny element podstawy wyższy, z inskrypcją na froncie: Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. Na podstawie płyta o głębokim, esowatym profilu. Cokół niski i szeroki, z głęboką wnęką o zwieńczeniu trójlistnym ostrym, dopełnionym do ostrego łuku. Ściana cokołu wokół wnęki zdobiona liściastym ornamentem. Narożniki ponad łukiem wnęki zdobione ornamentem kwiatowym. Gzyms cokołu w formie łamanego daszka. Frontowy trójkąt pod daszkiem gzymsu wypełniony chrystogramem IHS.

Figury: We wnęce cokołu na wielobocznym stopniu, figura Matki Bożej z głową skierowaną w lewo i dłońmi splecionymi na prawym boku.

Krzyż: Krzyż na stopce zwieńczonej kowadełkowo. Belki krzyża fazowane, z ostrogami, ramiona zakończone ostrosłupowo. Figura Chrystusa pełna, drobna w stosunku do wielkości krzyża. Metalowy kartusz INRI w układzie poziomym, z odwiniętymi brzegami, niesymetryczny.

Otoczenie: Krzyż stoi w ogrodzie posesji, ciasno otoczony ozdobnym, metalowym płotkiem. Podniesiony na płytach. W tle wysokie żywotniki. Krzyż jest dobrze wyeksponowany.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Paniówki, ul. Zwycięstwa

Boża Męka - Paniówki, ul. Zwycięstwa Boża Męka - Paniówki, ul. Zwycięstwa
Boża Męka - Paniówki, ul. Zwycięstwa Boża Męka - Paniówki, ul. Zwycięstwa