home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
- katalog obiektów

katalog

Kapliczka domkowa NMP
Wilcza ul. Rybnicka

Rok powstania: koniec XIX w.

Architektura: Kapliczka na rzucie kwadratu z wysokim, dwuspadowym dachem. Zmienna faktura tynku daje wrażenie, że ściany kapliczki są obramowane kolumienkami. Duże wejście zwieńczone łukowo. Portal drzwi lekko wsunięty w lico ściany. Górna część drzwi przeszkolona. Drzwi zamknięte ozdobną kratą. Nad drzwiami wysoki trójkąt szczytowy. Wzdłuż połaci dachowych gzyms z potrójnym profilem od dołu. Na przedniej ścianie, po bokach wejścia zamontowane ozdobne metalowe uchwyty na kwietniki. Dach kryty dachówką. Na środku kalenicy sygnaturka zwieńczona metalowym krzyżem. Krzyż z ramionami zakończonymi gałkami, rozetką w przecięciu ramion i ozdobnym wypełnieniem pól w narożach.

Wnętrze: Wnętrze kaplicy wyłożone płytkami ceramicznymi (podłoga i dolna część ścian). Górna część ścian wybielona. Na ścianie obraz MB Częstochowskiej.

Otoczenie: Kapliczka stoi na skraju parkingu, przy szosie. Kaplica jest ogrodzona (po bokach i od tyłu) ozdobnym, metalowym płotkiem. Po remoncie skrzyżowania kapliczka znajduje się poniżej poziomu chodnika.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Kapliczka - Wilcza, ul. Rybnicka

Kapliczka - Wilcza, ul. Rybnicka Kapliczka - WIlcza, ul. Rybnicka Kapliczka - WIlcza, ul. Rybnicka
Kapliczka - Wilcza, ul. Rybnicka Kapliczka - Wilcza, ul. Rybnicka