home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
- katalog obiektów

katalog

Kaplica św. Jana Nepomucena
Gierałtowice, ul. Ks. Roboty

Rok powstania: 1903

Architektura: Ceglana kaplica z trójbocznie zamkniętą absydą i wyodrębnioną, niższą kruchtą. Dach dwuspadowy. Narożniki kaplicy wzmocnione przyporami. Pod dachem biegnie schodkowy gzyms. W bocznych ścianach po dwa okna zwieńczone ostrołukowo. Wejście do kaplicy zwieńczone ostrym łukiem, zamknięte pełnymi, drewnianymi drzwiami. Nad wejściem rozetowe okienko. Szczyty nawy głównej i kruchty zdobione schodkowymi fryzami. Nad szczytem nawy metalowy, ażurowy krzyż z koniczynowo zakończonymi ramionami.

Wnętrze: Podłoga wyłożona płytkami ceramicznymi. W absydzie rozłożysty ołtarz z trzema arkadami, pod którymi ustawiono trzy figury. Pośrodku większa figura św. Jana Nepomucena. Jan stoi wyprostowany, z głową pochyloną nad krzyżem trzymanym w obu rękach. W lewej ręce trzyma ponadto palmę. Święty ubrany w standardowy strój, ze stułą. Przy prawym boku św. Jana, św. Antoni spogląda na trzymane na rękach rozbrykane Dzieciątko. Po przeciwnej stronie niezidentyfikowana święta z lilią.

Otoczenie: Kaplica stoi na zamkniętym terenie poniżej drogi. Do kaplicy prowadzą schody i żwirowana alejka. Otoczenie kaplicy zadbane, z przystrzyżonym trawnikiem i ozdobnymi drzewkami.

Uwagi: Na dolnym zdjęciu stan kapliczki w 2011 r.

Stan: Dobry.

Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty

Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty
Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty
Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty
Kaplica - Gierałtowice, ul. Roboty