home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

powiat gliwicki
- katalog obiektów

katalog

Kolumna NMP
Pyskowice, Rynek

Rok powstania: 1809

Figura: Figura Marii stoi na okrągłej stopce. Na lewej ręce Maria trzyma wtulonego w nią Jezusa. Oboje wpatrzeni są w dal przed siebie. W prawej ręce Maria trzyma berło. Nad głową NMP metalowa aureola z sześcioma gwiazdkami.

Postument: Kolumna stoi na prostej, wtórnej podstawie. Na jej froncie tablica informacyjna. Na podstawie stoi okrągła kolumna, zwężająca się pośrodku. Baza w postaci dwóch okrągłych płyt – dolnej z wypukłą krawędzią i górnej zwężającej się. Dolna część kolumny pozbawiona ozdób, górna część jest pod głowicą ozdobiona czterema ośmiopłatkowymi rozetkami. Głowica kolumny jest lustrzanym odbiciem bazy. Na niej dodatkowa grubsza płyta o wypukłych krawędziach zdobionych girlandami. Na niej z kolei kwadratowa płyta podtrzymująca figurę NMP.

Otoczenie: Kolumna stoi na skwerze kwiatowym przed ratuszem.

Uwagi: Tekst tablicy informacyjnej: Kolumna maryjna postawiona w 1809 r. przez burmistrza Ignacego Hübnera przeniesiona i odnawiana w 1869 i 1934 . Ostatnia renowacja sfinansowana przez mieszkańców miasta partnerskiego Flőrsheim nad Menem w 2006.

Stan: Stan względnie dobry, choć dolna część cokołu ma wyraźne zacieki.

Figura NMP - Pyskowice, Rynek

Figura NMP - Pyskowice, Rynek Figura NMP - Pyskowice, Rynek Figura NMP - Pyskowice, Rynek