home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Tychy - kapliczki słupoweTychy

Najstarszymi kapliczkami w mieście są dwie kapliczki słupowe. W swym kształcie są bardzo archaiczne. Mają, jak wskazuje nazwa, kształt profilowanego słupa. Jedna z nich stoi w osiedlu Radziejówka w Tychach, druga w nieodległym Żwakowie (dziś dzielnicy miasta).

Kapliczka - ul. Nowokościelna Kapliczka - ul. Nowokościelna

Ciekawszą formę ma kapliczka w Radziejówce. Postawiono ją przy drodze wiodącej do pobliskiego Mąkołowca, w obrębie folwarku należącego do księcia pszczyńskiego (Tychy były częścią ziem książęcych). Dzisiaj stoi przy ogrodzeniu budynku przy ulicy Nowokościelnej. W szczytowej latarence, na froncie wyryta jest scena Ukrzyżowania. Wewnątrz latarenki umieszczano świeczki wskazujące drogę zbłąkanym wędrowcom. Patrząc z przodu, całość wygląda jak mała kapliczka domkowa postawiona na słupie. Na przedzie kapliczki widnieje data 1760 (na zdjęciu zakryta kwiatami).

Kapliczka - ul. Żorska Kapliczka - ul. Żorska

Druga kapliczka słupowa została postawiona na rozstajach w południowej części wsi Żwaków. Obecnie przy ulicy Żorskiej. Kapliczka nie posiada rzeźbień, jedynie słup jest wyprofilowany – na dole szersza podstawa, w środku wycieniowany, na szczycie hełm z wnęką z przodu przeznaczoną na „święty obrozek” (lub małą figurkę). Na kapliczce nie ma daty powstania, pochodzi zapewne z XIX w.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015