home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bogucice, przy kościele św. Szczepana

Rok powstania: 1850

Postument: Cokół na wydłużonej, lekko trapezowej podstawie. Na przedniej ścianie podstawy wyryta inskrypcja: Ten Krzyż wystawili mieszkańcy z Kattowic RP 1850. Na bokach podstawy tablice informujące, że krzyż był przenoszony w 1954 i 2004 r. Cokół prosty, o kwadratowym przekroju, z krawędziami zdobionymi delikatnymi żłobieniami. Gzyms cokołu złożony z wielu płytek zwężających się ku dołowi. Niektóre z nich zdobione żłobieniami.

Figury: Na froncie cokołu figura Matki Bożej - płaskorzeźba na prostokątnym stopniu od dołu kielichowato profilowanym, ze żłobionymi krawędziami. Matka Boża z rękami złożonymi na piersiach. Bogato udrapowana szata NMP wskazuje na profesjonalnego twórcę. Pierś Marii jest przebita mieczem.

Krzyż: Krzyż na małym, sześciennym postumencie, z krótkimi, prosto zakończonymi ramionami, z krawędziami zdobionymi żłobieniami, podobnie jak inne elementy Bożej Męki. Postać Chrystusa mniejsza niż Marii, z zaciśniętymi dłońmi. Kamienny kartusz z INRI w układzie pionowym, załamany, podwinięty od dołu.

Otoczenie: Krzyż przytłoczony wysokimi, gęstymi cyprysami. Obok stoi ociosany kamień z napisem: Fundator: E. H. B. Leśnik E. Swoboda K. J. Maksym i inni parafianie

Uwagi: Według P. Zofii Wieczorek (fotoksiążka "kapliczki, krzyże, figury katowickie" w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej), krzyż stał pierwotnie w okolicy obecnego Ronda im. J. Ziętka. Krzyż włączony obecnie do drogi krzyżowej, jako XII stacja.

Stan: Dobry.

Boża Męka - Bogucice, kościół św. Szczepana

Boża Męka - Bogucice, kościół św. Szczepana Boża Męka - Bogucice, kościół św. Szczepana
Boża Męka - Bogucice, kościół św. Szczepana Boża Męka - Bogucice, kościół św. Szczepana