home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Załęska Hałda, ul. Witosa

Rok powstania: 1891

Postument: Podstawa postumentu wysmukła, niewiele szersza od cokołu. Na przedniej ścianie podstawy napis fundacyjny: Ten Jezus Krystus jest uKrzyżowany który był od Judasza za 30 srebrniKów sprzedany. Fondator Emanuel i Eleonore Urbanke 1891. Zdrowaś Maryia. Płyta z dwoma profilami łączy podstawę z cokołem. Cokół smukły, bez ozdób, z figurą na przedniej ścianie. W górze cokół obwiedziony jest zaokrągloną listwą. Pomiędzy listwą a gzymsem, dodatkowa, szersza od cokołu płytka. Gzyms kwadratowy, wielokrotnie profilowany, w formie odwróconego grzybka.

Figury: Figura Matki Bożej na przedniej ścianie. Figura stoi na prostokątnym stopniu, od dołu profilowanym w formie korony kwiatu. Matka Boża z dłońmi splecionymi na piersiach, patrzy przed siebie. Szaty bogato drapowane.

Krzyż: Krzyż na sześciennej podstawie, z krótkimi ramionami prosto zakończonymi. Figura Chrystusa metalowa. Kartusz z INRI z blachy, w układzie poziomym, falowany.

Otoczenie: Otoczenie krzyża wybrukowane, z tyłu i po bokach betonowe słupki z resztkami łańcucha. W tle krzyża drzewa i ozdobne krzewy.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Boża Męka - Załęska Hałda, ul. Witosa

Boża Męka - Załęska Hałda, ul. Witosa Boża Męka - Załęska Hałda, ul. Witosa Boża Męka - Załęska Hałda, ul. Witosa
Boża Męka - Załęska Hałda, ul. Witosa