home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
cmentarz, ul. Francuska

Rok powstania: 1899

Postument: Masywny krzyż połączony z ujęciem wody i małym basenem. Podstawę krzyża stanowi płyta ustawiona na bloku kamienia. Na niej inskrypcja: FUNDATOR PROSI O OJCZENASZ. Płyta przechodzi głębokim profilem w kolejny blok, górną część podstawy z zainstalowanym ujęciem wody, zdobioną po bokach frontowej ściany jasnymi, kamiennymi wstawkami. Z przodu głowa lwa z otwartym pyskiem – kranem. Kolejna, profilowana płytka oddziela środkową część postumentu od części górnej (cokołu). W cokole duża, bogato profilowana wnęka o neogotyckich kształtach i ozdobnych narożnikach zajęta przez postać NMP. Pod wnęką wyryta data 1899. Postument zwieńczony jest gzymsem w postaci kwadratowej płytki od dołu zdobiony ostrołukowym fryzem, od góry zwężający się w okrągłą podstawę, na której ustawiono krzyż.

Figury: Figura Matki Bożej w lekkim kontrapoście, z głęboko udrapowanymi szatami ustawiona na profilowanym stopniu, pod którym umieszczono motyw kwiatowy. Głęboko zasmucona Matka Boża spogląda w górę na Ukrzyżowanego składając ręce na prawym boku.

Krzyż: Krzyż o szerokich i krótkich belkach jest wtopiony od tyłu w kamienną ściankę ozdobioną pionowymi żłobieniami. Oparta na stopniu postać Chrystusa niemal wielkości krzyża. Na szczycie krzyża podwinięty od dołu kartusz ze skrótem I.N.R.I., w układzie pionowym. Ponad ramionami krzyża można dostrzec woluty zwieńczające wspomnianą ściankę.

Otoczenie: Krzyż stoi między dwoma furtkami wejścia na cmentarz od wschodu.

Uwagi: Obecnie ujęcie wody w krzyżu jest nieczynne. Wodę doprowadzono osobną instalacją z kranem.

Stan: Krzyż jest zaniedbany.

Boża Męka - cmentarz, ul. Francuska

Boża Męka - cmentarz, ul. Francuska Boża Męka - cmentarz, ul. Francuska
Boża Męka - cmentarz, ul. Francuska Boża Męka - cmentarz, ul. Francuska