home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Burowiec, ul. Burowiecka

Rok powstania: 1904

Postument: Podstawa u dołu szersza, przechodzi profilem w węższą część z wnęką na tablicę inskrypcyjną. Odnowiony napis składa się z dwóch części. Na górze widnieje prośba O matko nasza litościwa, któraś pod krzyżem Syna swego stała troskliwa, bądź nam w godzinę śmierci litościwa. Oddzielony kreską dolny napis brzmi: Fundatorzy proszą o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya za dusze w czyśćcu cierpiące. Na dolnej części podstawy wymalowana data 1904. Na tylnej ścianie podstawy nazwisko fundatorów: Fundatorzy Piotr i Franciszka Wrobel. Niewysoki cokół oddzielony od podstawy małym gzymsem. Cała jego wysokość zajęta jest przez wnękę z figurą. Wnęka zamknięta profilowaniem dostosowanym do kształtu figury. Cokół zwieńczony łamanym daszkiem. Na postumencie – przed wnęką Matki Bożej – zapewne wtórnie przymocowano małą, metalową kapliczkę skrzynkową serca Chrystusa oraz dwie podstawy pod doniczki, co nadaje krzyżowi oryginalny wygląd.

Figury: Figura Matki Bożej we wnęce w typowej pozie z głową skierowaną w lewo i rękami złożonymi na prawym boku.

Krzyż: Niewysoki krzyż postawiono na dodatkowej schodkowej podstawie. Krzyż o bogato profilowanych strzałkowatych zakończeniach. Figura Chrystusa wielkością niemal równa krzyżowi – Chrystus prawie sięga stopami podstawy. Ręce Chrystusa są przybite do krzyża niesymetrycznie. Na krzyżu brakuje kartusza INRI.

Otoczenie: Krzyż jest ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem. Obok rosną dwa stare kasztanowce. Stan krzyża wskazuje, że ma stałą opiekę.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Burowiec, ul. Burowiecka

Boża Męka - Burowiec, ul. Burowiecka Boża Męka - Burowiec, ul. Burowiecka Boża Męka - Burowiec, ul. Burowiecka
Boża Męka - Burowiec, ul. Burowiecka