home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Bogucice, ul. Markiefki

Rok powstania: 1887

Postument: Podstawa trójczłonowa, schodkowa. Górna część podstawy oddzielona od środkowej płytą z zaokrąglonymi krawędziami. Górna część podstawy najwyższa i nieco węższa od części środkowej. W jej czołowej ścianie prostokątna płycina z napisem fundacyjnym; płycina zdobiona profilem z mocno zaokrąglonymi narożnikami. Wewnątrz polski napis: Fundatorzitego Krziża Posiedziciele gruntu gminy Bogucki 1887. Podstawa zwieńczona daszkowatą płytą, znacznie wysuniętą poza obrys podstawy. Cokół w górze obwiedziony zaokrągloną listwą. Wnęka na figurę zwieńczona w formie liścia. Gzyms niezbyt wydatny, w formie czterospadowego daszku od dołu esowato profilowanego.

Figury: Matka Boża z rękami złożonymi na piersiach stoi we wnęce na wysuniętym stopniu. Stopień kielichowato profilowany, z kulką na dole.

Krzyż: Krzyż wysmukły, na małej podstawie ze słupkowymi „przyporami”. Ramiona krzyża zakończone koniczynką. Mała figura Chrystusa metalowa, malowana na złoto. Metalowy kartusz z INRI w układzie poziomym, mocno powyginany, wystaje poza obrys krzyża.

Otoczenie: Krzyż stoi na chodniku, otoczony ozdobnym metalowym płotkiem.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Bogucice, ul. Markiefki

Boża Męka - Bogucice, ul. Markiefki Boża Męka - Bogucice, ul. Markiefki Boża Męka - Bogucice, ul. Markiefki