home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Pniaki, ul. Siemianowicka

Rok powstania: 1910.

Postument: Podstawa schodkowa, trzyczęściowa. Na najwyższej, górnej części podstawy, w kwadratowej płycinie, napis fundacyjny: Fundator: Andreas Schidlo u. Eheferau Marie geb. Schmieszek. 1920. Podstawa nakryta daszkowym gzymsem. Cokół z lekko ściętymi krawędziami. W cokole wnęka na figurę, o trójlistnym, koniczynkowym zwieńczeniu. Od góry wnęka dopełniona wycięciami do ostrego łuku. Cokół zwieńczony gzymsem w formie łamanego daszka, z podciętymi krawędziami.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej z pochyloną głową i rękami skrzyżowanymi na piersiach. Maria stoi na prostym stopniu. Poniżej wnęki dwuwarstwowy stopień na małej kielichowej stopce.

Krzyż: Krzyż stoi na kilkuwarstwowym postumencie, górna warstwa w postaci odwrotnego kowadełka. Krawędzie krzyża ścięte. Belki zakończone mocno profilowaną strzałką. Metalowa figura Chrystusa drobna. Brak kartusza INRI.

Otoczenie: Krzyż stoi na trawniku, przy ogrodzeniu firmy, wzniesiony ponad drogę.

Uwagi: O kapliczkach (i wielu innych ciekawych obiektach) w Dąbrówce Małej można poczytać na portalu www.dabrowkamala.blogspot.com

Stan: Dobry, krzyż został odremontowany w 2014 r.

Boża Męka - Pniaki, Siemianowicka

Boża Męka - Pniaki, Siemianowicka Boża Męka - Pniaki, Siemianowicka Boża Męka - Pniaki, Siemianowicka
Boża Męka - Pniaki, Siemianowicka
Boża Męka - Pniaki, Siemianowicka Boża Męka - Pniaki, Siemianowicka