home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
- katalog obiektów

katalog

Krzyż - Boża Męka
Osiedle Tysiąclecia, ul. Ułańska

Rok powstania: 1893

Postument: Podstawa dwuczęściowa. Dolna część tworząca stopkę zwęża się skosem ku górnej. W tyle tej części podstawy sygnatura budowniczego [K. Pokorny Kattowitz]. Na froncie górnej części podstawy prostokątna, profilowana płycina z liściasto zdobionymi narożnikami. W niej wyryta inskrypcja: Prośymy o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Marya / wioska Bedersdorf 1893. Cokół oddzielony od podstawy płytą o wklęsłym profilu. Cokół nieco węższy od podstawy. W nim głęboka, profilowana wnęka zwieńczona trójlistnym ostrym łukiem. W górze wnęka dopełniona do prostokąta. Gzyms w formie łamanego daszka podciętego wklęsłym profilem. Trójkąty pod gzymsem nieco wysunięte poza lico cokołu. Pole wokół wnęki cokołu i frontowego trójkąta pod gzymsem zdobione roślinnymi ornamentami.

Figury: We wnęce cokołu figura Matki Bożej Siewnej. Maria stoi wyprostowana na płaskim stopniu od dołu opartym o kielichową podstawę zdobioną roślinnym ornamentem. Na głowie ma wianek z liści.

Krzyż: Wielowarstwowa, schodkowa stopka podtrzymuje zapewne wtórny mały krzyż z ramionami zakończonymi w strzałkę i z maleńką, metalową figurką Chrystusa.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze, na ogrodzonym terenie kościoła pw. Matki Bożej Piekarskiej. Podniesiony jest na betonowej płycie. Teren przy krzyżu wyłożony płytami chodnikowymi.

Uwagi:

Stan: Przeciętny.

Boża Męka - Tysiąclecie, ul. Ułańska

Boża Męka - Tysiąclecie, ul. Ułańska Boża Męka - Tysiąclecie, ul. Ułańska Boża Męka - Tysiąclecie, ul. Ułańska
Boża Męka - Tysiąclecie, ul. Ułańska Boża Męka - Tysiąclecie, ul. Ułańska