home

Górnośląskie krzyże i kapliczki

Katowice
-katalog obiektów

katalog

Figura św. Jadwigi
Panewniki, ul. Panewnicka

Rok powstania: 1912

Opis: Figura stoi na skwerze przed bazyliką. Figura ustawiona na wysokim postumencie obłożonym piaskowcem. Na dole sześcienna podstawa, na niej mniejsza płyta z kamiennych bloków, na której ustawiono zwężający się ku górze cokół. W dolnej części cokołu ustawiono z trzech stron kwadratowe płyty z tablicami. Pierwotnie były trzy tablice (z przodu i po bokach), obecnie pozostała (odtworzona) jedna z napisem: Święta Jadwigo Patronko Śląska i prowincyi Ojców Franciszkanów na Śląsku, módl się za nami. Na bocznych tablicach napis był powielony w języku niemieckim i w łacinie. Przedostatnia warstwa kamieni cokołu ułożona w ząbkowany fryz.
Figura św. Jadwigi ustawiona jest na dodatkowej podstawie w formie zdobionego sześcianu z gzymsem obramowanym szeregiem otwartych półkul. Święta ubrana w bogaty płaszcz z piastowskim orłem, w lewej ręce trzyma figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. U jej stóp model panewnickiej bazyliki. Bazylika stoi na podstawie zdobionej herbem franciszkanów. W prawej ręce Jadwiga trzyma zwój, na którego odwiniętej części widać rzut bazyliki. Jako fundatorka kościołów i klasztorów Jadwiga ma też trzos, zapewne wypełniony pieniędzmi.

Uwagi:

Stan: Dobry.

Figura św. Jadwigi - Panewniki, ul. Panewnicka

Figura św. Jadwigi - Panewniki, ul. Panewnicka Figura św. Jadwigi - Panewniki, ul. Panewnicka Figura św. Jadwigi - Panewniki, ul. Panewnicka
Figura św. Jadwigi - Panewniki, ul. Panewnicka